Trenutna situacija u kojoj se nalazi cijeli svijet je idealna za promišljanje i pisanje o održivoj modi. U posljednje vrijeme, u svijetu u kojem vlada brza moda i masovna proizvodnja odjeće, sve se češće bruji o pojmu održive mode, a poznati modni brendovi sve više kampanja okreću u korist ekologije. Što je to uopće održiva moda te kako ju i zašto uopće uvrstiti u svoj životni i modni stil saznajte u nastavku.
1. Održiva moda ili slow fashion
Pojam održive ili "spore" mode danas seže u puno dublju problematiku od one koja se odnosi isključivo na modni svijet. Negativne posljedice koje su masovna proizvodnja i takozvana brza moda ostavile, vidljivije su iz dana u dan. Kod odjeće je u prvi plan došla estetika tako da je spora moda u drugome planu, a osim masovne proizvodnje ispašta i jeftina radna snaga koja je sve popularnija kod poznatih modnih kuća.
2. Oznaka "sustainable"
Borbi protiv gore navedenih problema priskočili su ekološki osviješteni brendovi uz veganske proizvode i organske materijale kojima se nastoje poboljšati uvjeti rada sviju uključenih u proces kreiranja odjeće. Ako na odjevnom komadu uočite etiketu s oznakom "sustainable", možete biti sigurni kako ste na strani održive mode.
3. Eco brendovi
Polako, ali sigurno idemo prema promjeni svijesti o očuvanju okoliša, a ako ne želite neprestano tražiti etikete s oznakom obratite pažnju na sljedeće brendove uz koje možete biti sigurni u eco-friendly filozofiju. Alice Early, Edun, Bite i Reformation su samo neki od ekološki osviještenih brendova, a sve je više i High Street dućana koji naglasak stavljaju na recikliranje odjeće.
4. Upcycling
Još jedan od načina za spajanje ekologije i mode je upcycling, odnosno stvaranje novih komada iz starih. Stare traperice te jakne od trapera su idealni komadi za DIY projekte, a svi se možemo složiti kako vintage komadi imaju nekakav poseban touch. Staroj jakni od trapera dodajte resice, šljokice ili ih oslikajte posebnom bojom za tkaninu i imat ćete unikatni komad uz malo ili nimalo troškova.